פאמטקס - עזרה ראשונה - בטיחות - כיבוי אש - קורסים , ציוד , שירותים . קורס
 דף הבית  מרכז המידע  הפורומים שלנו  מדריך האתרים  פרופיל החברה  צור קשר  גלריה 
הרשמה
:שם משתמש :סיסמה
זכור סיסמה    שכחת סיסמה
 ראשי >> מאמרים >> מאמרים >> רפואה ובריאות >> סכרת,כל מה שרציתם לשאול ולא העזתם

סכרת,כל מה שרציתם לשאול ולא העזתם

סכרת כל מה שרציתם לשאול ולא העזתם!

 

 

הפרעה בה רמת הגלוקוז (=סוכר פשוט) בדם גבוהה מהרגיל משום שהגוף אינו משחרר את ההורמון אסולין או לא משתמש בו במידה מספקת.
רמות הגלוקוז משתנות במשך היום, הן עולות לאחר הארוחה ושבות לתקנן בתוך שעתיים.
מהו התווך הנורמאלי
הטווח הנורמאלי של ריכוז הסוכר בדם בבוקר, לאחר לילה של צום הוא 70 - 110 מיליגרם.
לאחר גיל 50 ריכוז הסוכר מתחיל לעלות בקצב איטי אך יציב, בעיקר אצל אנשים המרבים בישיבה.
אינסולין-הורמון המופרש מהלבלב וממונה על שמירת הריכוז המתאים של הסוכר בדם. האינסולין מאפשר לגלוקוז לחדור אל תוך התאים, כך שהם יוכלו להיהפך ממנו לאנרגיה / לאחסן אותו עד שעת הצורך. העלייה ברמות הסוכר מגרות את הלבלב לייצר אינסולין, המונע עלייה גדולה יותר ברמות הסוכר בדם וגורם לירידתה בהדרגה.
ממה נובעת סכרת

סכרת נובעת מכך שהגוף אינו מייצר אינסולין בכמות מספיקה לשם שמירה על ריכוז תקין של סוכר בדם, או מכך שתאים אינם מגיבים כראוי לאינסולין.
הלוקים בסכרת נעורים (סוג 1 סכרת שתלויה באינסולין
IDDM) מייצרים כמות קטנה מאוד של אינסולין או שאינם מייצרים כלל אינסולין.
המדענים סבורים כי גורם סביבתי (זיהום, גורם תזונתי) מניע את המערכת החיסונית להרוס את התאים המייצרים אינסולין בלבלב. תהליך זה מתבסס, ככל הנראה, על נטייה תורשתית. בסכרת נעורים נהרסים לצמיתות יותר מ - 90% מהתאים המייצרים אינסולין (תאי ביתא) בלבלב, לכן, נוצר חוסר חמור באינסולין והישארותו של החולה בחיים מותנית בקבלת זריקות אינסולין באופן קבוע וסדיר.
בסכרת מבוגרים (סוג 2 סוכרת שאינה תלויה באינסולין
NIDDM), הלבלב ממשיך לייצר אינסולין, לעיתים אף ברמה גבוהה יותר מהתקין אבל הגוף מפתח התנגדות להשפעותיו וכך נוצר חסר יחסי של אינסולין. גורמי הסיכון לסכרת זו הם: השמנה, קבוצות גזעניות ותרבותיות שונות, וכנראה גם תורשה.
סיבות נוספות לסכרת - הריון, סמים ורעלים.
תסמינים:
התסמינים הראשונים של הסכרת ! נובעים מההשפעות הישירות של רמות הסוכר הגבוהות בדם. כאשר ריכוז הסוכר בדם עולה מעל ל - 180 מ"ג, הגלוקוז חודר אל תוך השתן. כאשר הריכוז עולה עוד יותר הכליות מפרישות רמות נוספת של מים ע"מ למהול את כמויות הגלוקוז הגדולות. מאחר שהכליות מייצרות שתן עודף חולי סכרת משתנים רבות. ההשתנה המופרזת גורמת לצימאון מופרז מאחר והחולה מאבד יותר מידי קלוריות בתוך השתן, הוא יורד במשקל וחש רעב מופרז. תסמינים נוספים הם: טשטוש הראיה, נטייה לנמנום, בחילה וירידה בסיבולת במהלך אימון גופני. נוסף על כך אנשים שאינם מווסתים כראוי את הסכרת פגיעים יותר לזיהומים.
מאחר שחוסר אינסולין היא תופעה חמורה, חולים בסכרת נעורים מאבדים כמעט תמיד ממשקלם לפני תחילת טיפול. רוב החולים בסכרת מבוגרים אינם יורדים במשקלם.
אצל חולים בסכרת נעורים, התסמינים פורצים באופן פתאומי ועלולים במהירות לדרדר למצב הנקרא חמצת קטונים סוכרתית (
DKA). למרות הריכוז הגבוה של הסוכר בדם, רוב התאים אינם יכולים להשתמש בסוכר! עקב העדר אינסולין ומשום כך הם פונים למקורות אנרגיה אחרים. תאי שומן מתחילים להתפרק, ומייצרים עקב כך קטונים (תרכובות כימיות רעילות המסוגלות להפוך את הדם לחומצי). התסמינים הראשונים של חמצת קטונים סוכרתית כוללים צימאון והשתנה מופרזת, ירידה במשקל, בחילה, תשישות וכאבי בטן בייחוד אצל ילדים הנשימה מעמיקה ומואצת בעוד הגוף מנסה לתקן את החומציות של הדם, והפה מדיף ריח של אציטון. אם אין מטפלים ב - DKA (חמצת קטונים סוכרתית) היא עלולה להידרדר לקומה, לעיתים תוך שעות. חולים בסוכרת נעורים יכולים לפתח DKA אפילו אם הם התחילו בטיפול אינסולין בעקבות זיהום, פגיעה בתאונה, הקלעות למצב בריאותי לא טוב או דילוג על מנת אינסולין.
אצל חלק מהחולים בסכרת מבוגרים (סוג 2) לא מופעים שום תסמינים במשך שנים. כאשר חוסר האינסולין גובר, התסמינים עלולים להופיע. ההשתנה והצימאון המופרז הם מתונים תחילה אך מחריפים במהלך שבועות / חודשים. ו! -
DKA מתפתח רק לעיתים נדירות (בחולה סכרת סוג 2).
אם ריכוז הסוכר בדם עולה יותר מידי, בד"כ עקב זיהום או תרופות שונות, עלול החולה לסבול מהתייבשות חמורה המובילה לבלבול נפשי, לישנוניות, להתקפי עוויתות ולמצב הנקרא תרדמת היפרגלוקמית - היפראוסמולרית לא - קטונית ,סיבוכים במשך הזמן, רמות הסוכר הגבוהות בדם גורמות לנזקי. חומרים מורכבים הנגזרים מסוכרים מצטברים בדפנות של כלי הדם הקטנים וגורמות להם להתעבות ולדלוף. כאשר כלי דם אלה מתעבים, אספקת הדם, בעיקר לעור ולעצבים יורדת. אי ויסות של סוכרים בדם נוטה גם לגרום לעלייה ברמת החומרים השומניים בדם, ובסופו של דבר להתפתחות מואצת של טרשת עורקים כלילים.
עוד סיבוכים בטווח הארוך:
כלי דם:
מה קורה
- רובד טורשתי מצטבר בעורקים גדולים / בנונים בלב, במוח, ברגלים ובפין וחוסם אותם. הדפנות של כלי דם קטנים ניזוקים וכלי הדם אינם מעבירים חמצן באופן תקין ועלולים לדלוף.
הסיבוך - הליקויים במחזור הדם מקשים על החלמת פצעים ועלולים לגרום למחלות לב, שבץ, נמק בכפות הרגלים/ידיים, אימפוטנציה וזיהומים.
עניים:
מה קורה
- כלי הדם הקטנים ברישתית ניזוקים
הסיבוך - הראייה הולכת ונחלשת ולבסוף עיוורון (רטינופתיה סוכרתית).
כליות:
מה קורה
- כלי הדם בכליות מתעבים, חלבון דולף אל תוך השתן והדם אינו מסונן באופן תקין.
הסיבוך - תיפקוד לקוי של הכליות, אי ספיקת כליות.
עצבים:
מה קורה
- העצבים ניזוקים משום שחילוף החומרים של הגלוקוז אינו פועל כראוי ומשום שאספקת הדם אליהם לקויה.
הסיבוך - חולשה פתאומית / מדורגת ברגל, התחושות מתקהות, עקצוץ וכאב בכפות רגלים וידיים ונזק כרוני לעצבים.
מערכת העצבים האוטונומית:
מה קורה
- העצבים השולטים בל"ד ובתהליכי העיכול ניזוקים.
הסיבוך - תנודות בל"ד, קשיים בבליעה ושינוים בתפקוד מערכת העיכול.
עור:

מה קורה
- זרימת דם לקויה לעור.
סיבוך - פצעים, זיהומים עמוקים (כיבים סוכרתיים) החלמה לקויה ואיטית.
דם:
מה קורה
- תפקודם של תאי הדם הלבנים נפגם
סיבוך - סיכון גבוה לזיהומים חוזרים בעיקר בדרכי השתן והעור.
ממחקרים שנערכו לאחרונה עולה כי אפשר למנוע את סיבוכי הסכרת או לפחות לדחות / להאט את התפתחותם ע"י ויסות רמות הסוכר בדם.

טיפול
המטרה העיקרית בטיפול היא לשמור ככל האפשר שרמות הסוכרים בדם לא יחרגו מהטווח הנורמאלי. הבעיה העיקרית היא שהחולה לעיתים מרחיק לכת בניסיון לווסת בדייקנות את רמות הסוכרים בדם ונקלע להיפוגלקמיה. הטיפול בסכרת מחייב את החולה להקפיד על משקל,לעסוק בכושר ולשמור על דיאטה מתאימה.
הרבה אנשים! שמנים הסובלים מסכרת
NIDDM אינם נזקקים לתרופה אם הם שומרים על משקלם ומתעמלים באופן סדיר. אך זה קשה להם ולכן הם זקוקים לטיפול תרופתי משלים. טיפול תרופתי משלים ניתן באינסולין או בגלולות היפוגלוקמיות. האימון הגופני מוריד את רמות הסוכר בדם ולעיתים מפחית את מינון האינסולין הדרוש.
ב -
IDDM (סכרת נעורים) הלבלב אינו יכול לייצר אינסולין ולכן האינסולין ניתן בזריקה (לא ניתן לתת בטבליות מכיוון שהוא נהרס בקיבה). האינסולין מוזרק לתוך שכבת שומן מתחת לעור. מאחר שתחליף האינסולין אינו זהה ב- 100% לאיסולין שהגוף מייצר באופן טבעי הגוף עלול לייצר נוגדנים לתחליף האינסולין. הנוגדנים משבשים את פעילות ההורמון ומי שמפתח אותם צריך מינונים גדולים יותר.
גלולות היפוגלקמיות - תרופות אלו עשויות להוריד את רמות הסוכר במידה מספקת לחולה סכרת
NIDDM (מבוגרים), אך אינם יעילות לחולה סכרת IDDN(נעורים). ישנם סוגים של תרופות שמורידות את ריכוז הסוכר בדם בכך שהן מגרות את הלבלב להפריש אינסולין ומגבירות את יעילות האינסולין וישנן סוגי של תרופות שאינן משפיעות על שחרור האינסולין אבל מחזקות את תגובת הגוף לאינסולין! שלו עצמו בכך מורידות את ריכוז הסוכר בדם. תרופות היפוגלקמיות נרשמות בד"כ לחולי NIDDM שדיאטה והתעמלות לא עזרו להם.
גם אינסולין וגם תרופות היפוגלוקמיות עלולות להוריד את ריכוז הסוכר בדם ולגרום להיפוגלוקמיה.
טיפול בסיבוכים
DKA הוא מצב רפואי. אם החולה אינו מקבל לאלתר טיפול רפואי מיומן, DKA עלולה לגרום לתרדמת ומוות. יש לאשפז את החולה (בד"כ בטיפול נמרץ) והוא מקבל מיד כמויות גדולות של נוזלים בעירוי יחד עם אלקטרוליטים כדי להשלים את שאיבד בהשתנה המופרזת. האינסולין ניתן בד"כ בעירוי כדי שיעבוד במהירות והמינון משתנה.
הטיפול בתרדמת היפוגלקמית - היפראוסמולרית לא קטונית דומה לטיפול ב-
DKA. החולה מקבל השלמה של נוזלים ואלקטרוליטים וריכוז הסוכר בדם מוחזר לתקנו בהדרגה, ע"מ למנוע מעבר פתאומי של נוזלים למוח.
רוב הסיבוכים ארוכי הטווח שפורטו לעיל מידרדרים, אלה אם כן מתחילים לווסת בקפידה את רמת הסוכר בדם.
ברטינופיה סוכרתית (עיוורון) אפשר לטפל במישרין. בניתוח לייזר אוטמים את כלי הדם הדולפים בעין, ע"מ למנוע נזק תמידי לרישתית.

היפוגלוקמיה
מצב בו רמות הסוכר בדם נמוכות מאוד. בדרך כלל הגוף דואג לכך שרמת הסוכר בדם לא תחרוג מטווח של 70-110 מיליגרם לדיצילטר דם. כשאדם חולה בסכרת, ריכוז הסוכר גבוה מידי, בהיפוגלוקמיה ריכוז הסוכר בדם נמוך. מצב זה פוגע בתפקודן של מערכות רבות. המוח רגיש במיוחד לריכוז נמוך של סוכר מכיוון שהגלוקוז הוא מקור האנרגיה הראשי שלו. המוח מגיב לרמות סוכר נמוכות ומגרה את יתרת הכליה, לשחרר אפינפרין (אדרנלין) באמצעות מערכת העצבים. הורמון זה מגרה את הכבד לשחרר סוכר לזרם הדם במידה הדרושה. המוח עלול להיפגע אם רמות הסוכר יורדות יותר מידי.

סיבות
הפרשה מוגברת של אינסולין מהלבלב, מינון גבוה של אינסולין או כל תרופה אחרת הניתנת לחולה סכרת במטרה להוריד את הסוכר בדם, אם מינון התרופה גבוה מידי בהשוואה לכמות המזון שנאכל, התרופה עלולה להוריד את ריכוז הסוכרים בדם.
אנשים הסובלים מסכרת חריפה וממושכת פגיעים במיוחד להיפוגלקמיה חריפה מכיוון שתאי האי בלבלב שלהם אינם מייצרים אפינפרין, כלומר, גופם אינו מייצר באופן טבעי את שני המנגנונים המיידים העיקרים שבאמצעותם ניתן לבלום את הירידה ברמות הסוכר.
צריכת אלכוהול, בעיקר אצל שתיינים כבדים הנמנעים מאכילה במשך זמן רב, עלולה לגרום להיפוגלוקמיה חריפה עד לקהות חושים.
לעיתים נדירות, מאמץ גופני ממושך גורם להיפוגלוקמיה אצל אנשים בריאים.
צום ממושך גורם להיפוגלוקמיה רק אצל חולים במחלות שונות או צורך אלכוהול בכמויות גדולות –כמות הפחממות בכבד עלול להידלדל עד כדי שהגוף מסוגל לשמור על רמה סבירה של סוכר בדם.
ייצור מופרז של אינסולין עלול אף הוא לגרום להיפוגלוקמיה. ייצור זה נובע מגידול בתאים המייצרים אינסולים בלבלב.
זוהי תופעה נדירה להיפוגלוקמיה היא מחלה אוטו-אימונית שבה הגוף מייצר נוגדנים לאינסולין. רמות האינסולין בדם מתנדנדות והלבלב מייצר כמות עודפת של אינסולין כדי להתמודד עם הנוגדנים (מצב זה עלול להתפתח בלי קשר לסכרת).
גורמים נוספים:
-אי ספיקת לב
-אי ספיקת כליות
-הלם -זיהום נרחב
-מחלות כבד נרחבות.

תסמינים
תגובתו הראשונה של המוח לחוסר סוכר היא שחרור אפינפרין שמגרה את שחרור הסוכר ממאגרי הכבד, אך גם גורם לתסמינים של התקף סטרטס (זיעה, עצבנות, רעד, דפיקות לב ולעיתים רעב). היפוגלוקמיה חריפה יותר גורמת לסחרחורות, בילבול, תשישות, חולשה, כאבי ראש והתנהגות כשיכור. היפוגלוקמיה ממושכת עלולה לגרום נזק מוחי תמידי.

טיפול
ראוי לציין שברמת השטח ניתן להבחין בהתקף היפוגלוקמיה ללא כל ציוד, מספיק לתת לאדם זה מעט סוכר ולראות את השיפור המיידי במצבו. לאחר התקף של היפוגלוקמיה, גם חולי סכרת וגם אנשים בריאים מפיקים תועלת מאכילת סוכר, לאחר מכן הפחמימות מתפרקות לאט יותר. כאשר ישנה היפוקלוגמיה חמורה או ממושכת ולא ניתן לתת סוכר באכילה רופא מזריק גלוקוז לתוך הוריד, כדי למנוע נזק מוחי.

 

עזרה בהכנת המאמר
תודה למרק, לגעת בחיים, למדריך לבריאות המשפחה ולבריאות המשפחה. הספרים שבזכותם קראתם את העשרה הקצרצרה הזו!
שוב תודה לספרים למדא


cכל הזכויות שמורות לרותם סלוק מתנדבת ומדריכה במד"א עכו אזור אשר


תגובות: 0 תגובות | דרג מאמר זה

 
 


חזרה

הפוך לדף הבית הוסף למועדפים הצהרת פרטיות   דווח על תקלה כל הזכויות שמורות לחברת פאמטקס בע קפוץ לראש הדף
עזרה ראשונה | קורס עזרה ראשונה | הדרכות עזרה ראשונה | הדרכת עזרה ראשונה | קורס החייאה | קורס החייאה להורים | השתלמות החייאה | החייאה בילדים | סדנאות בטיחות | קורסים ו סדנאות עזרה ראשונה
NIROX SEO | Partners
Search Engine Positioning